Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Krzywica, Mieszkowice, Nowa Marchia, dokument pergaminowy, 1423

Dokumenty, rękopisy
1500
PLN
Krzywica, Mieszkowice, Nowa Marchia, dokument pergaminowy, 1423
in_stock
Dostępność:
na wyczerpaniu
Cena: 1 500,00 zł
Cena netto: 1 500,00 zł
szt.

Krzywica, Mieszkowice, Frankfurt, Nowa Marchia, 1423

 Dokument z czasów, kiedy Nowa Marchia znajdowała się pod rządami Krzyżaków (1402-1454). W tym czasie władzę na tym terenie sprawował wójt, bezpośrednio podległy wielkiemu mistrzowi.

  Margrabia brandenburski Fryderyk I Hohenzollern i wójt Nowej Marchii Walther Kerskorpp (Kerskorf, również Kirschkorb) wydają dokument rozstrzygający konflikt i regulujący sprawy odszkodowawcze między rodem Uchtenhagen (z Krzywicy koło Stargardu Szczecińskiego) i władzami miasta Mieszkowice (Berenwolde) nad Odrą.

Poniżej tekst dokumentu w tłumaczeniu na język polski:

 

„My Fryderyk z Bożej Łaski, margrabia brandenburski i burgrabia nürnberski etc.   ja Walther Krskorpp (Kerskorpp) wójt Nowej Marchii nad Odrą jako, że z powodu wszystkich rozdźwięków i niezgody między tymi z Uchtenhagen z jednej i tymi z Berenwolde nad Odrą z drugiej strony, ponieważ oni za nami podążyli i w pełni przy nas pozostali, oni po tym odeszli w przyjaźni, również oznajmiamy tym pismem jawnie, że jak ci z obu stron zostali tak odprawieni i odeszli, to wszystkich jeńców mają uwolnić i pieniądze zapłacone za jeńców lub niezapłacone? w pełni mają zwrócić i również wszystkie szkody (…) ..oruche (dwa wyrazy zatarte), które oni jeden od drugiego ponieśli lub jeszcze ponoszą, to jest na dziedzicznej własności lub na tej, o której przyszło ostatecznie zadecydować i ma zostać zwrócona (własność). Nikt nikogo ani nie zachowa w złych myślach, ani jedna strona do drugiej źle się nie odezwie ani w żaden sposób nie dotknie (urazi) ani nikt tego (niczego) w tej sprawie nie będzie zmieniać ani nie będzie brać tego za złe. Tego wszystkiego oczekując na dowód dajemy obecnym stronom to nasze rozjemcze pismo opieczętowane zawieszoną przez nas pieczęcią.

Wydano we Frankfurcie nad Odrą, w sobotę po św. Elżbiecie (20 listopada) 1423 r.”


Sklep jest w trybie podglądu

Użytkowanie sklepu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.

Sklep internetowy od home.pl